Thursday, December 27, 2012

AASTA NOORTE TEGU ehk KUHU OLEME JÕUDNUD NOORSOOTÖÖS?

Kas teadsite, et 7-26 aastased noored moodustavad Toila vallas rohkem kui veerandi kogu rahvastikust? Või olete kuulnud, et Voka Avatud Noortekeskuse juures koos käiv noorteaktiiv pälvis 2012 aasta septembris noortekeskuse loomise algatamise eest Ida-Virumaa Noortekogu poolse tunnustustähe „Aasta noorte tegu“?
... möödunud aastale tagasi vaadates võib öelda, et Toila valla noorsootöös on toimunud palju põnevat. Aastat alustati infopäevaga välismaale õppima ja tööle mineku kohta, koolitati õpilasesindust saamaks hakkama infomüraga me ümber. Osaleti elamusterohkel ja matkamiskogemusi pakkuval, keeleõpet toetaval koolitusel. Vaeva nähti õpilasmalevas. Aidati kaasa huvitegevuse päeva korraldamisele ja läbiviimisele. Algatati ja viidi edukalt läbi noorte oma projekt VANK musikaalseks, tänu millele on meil nüüd nootkeskuse oma bändiruum. Muuhulgas panustati rahvusvahelisse noorsootöösse. Sõlmiti sõprussuhteid Leedu noorsootöötajatega, koolitati naaberriigi Soome noorsootöötajaid, et ka nemad multikultuurses keskkonnas paremini hakkama saaksid.
On tunda, et 2012. aastal on Toila vallas üha rohkem ja rohkem rääkima hakatud noorsootöö olemusest ja küsitud, mis amet on noorsootöötaja või mida noortekeskuses tehakse. Ja kui juba küsitakse, siis tuleb vastata.

Noor, noorsootöö ja noorsootöötaja Toila vallas
Noor on meie riigi mõistes seitsme kuni kahekümne kuue aastane isik. Noorsootööd Toila vallas teeme noortega ja noortele.
Noorsootöö seaduse § 4 ütleb, et noorsootöö on tingimuste loomine noore isiksuse mitmekülgseks arenguks, mis võimaldab noortel vaba tahte alusel perekonna-, tasemeharidus- ja tööväliselt tegutseda.
Selleks, et korraldada noorsootööd, tuleb meeles pidada, et kõige olulisem on, et noorsootööd tehakse noorte jaoks ja koos noortega, kaasates neid alati otsuste tegemisse, mis neid puudutavad. Selleks, et meid ümbritseks tingimused, kus noor inimene tahab teadmiseid ja oskuseid omandada, tuleb eelkõige lähtuda noorte vajadustest ja huvidest.
Väga olulisel kohal on noorte omaalgatuse toetamine ja nende innustamine. Usun, et igaüks, kel vähegi tahtmist, aega ja võimalust, peaks toetama noort inimest, et ta saaks positiivse kogemuse ja tahaks pingutada, et oma ideid ellu viia.
Püüame alati lähtuda võrdse kohtlemise, sallivuse ja partnerluse põhimõttest. See tähendab, et noorsootöös võib hoolimata tema rahvusest, tõekspidamistest, materiaalsest võimekusest osaleda igaüks, kel selleks soovi on.
Vastavalt noorsootöötaja kutsestandardile, on noorsootöötaja töö eesmärk luua noortele tingimused arendavaks tegevuseks. Noorsootöötaja loob oma tööga mitteformaalse õppimise keskkonna, mis toetab noorte isiklikku arengut, sotsialiseerumist ja kujunemist ühiskonna hästi toimetulevateks liikmeteks.
Voka Avatud noortekeskuses on üks töötaja, kelle ametinimetus on juhataja. Uhke nimetuse taga peitub aga üsna multifunktsionaalset rolli täitev ametikoht. Ülesandeks on valla noortekeskuse töö käivitamine, tulevast aastast keskuse töö koordineerimine ja üheskoos sellega noorsootöö eestvedamine. Aga ka valla esindamine erinevatel sündmustel, aruteludel, seminaridel valdkondlikes küsimustes.
Ida-Virumaa Osaluskohvikus ütlesid noored välja, et nii noortekeskus kui noorsootöötaja peavad olema aktiivseks teabekeskuseks, vahendajaks ja konsulteerijaks. Seda kõike laste, noorte, õpetajate, ametnike, lastevanemate, koostööpartnerite, kultuuritöötajate, treenerite, meedia keskel.

Noored meie valla noorsootöös ehk noortele, noortega ja noorte poolt“.
2011. aasta septembris suhtles Toila valla lastekaitsespetsialist Kadri-Ann nelja aktiivse Toila kooli noorega ning nendevahelisest vestlusest kasvas välja mõte luua oma väiksesse alevikku päris enda noortekeskus. Noorte mõtted said pärast ühist arutelu „vallapoolse“ toetuse ning seeläbi ka ruumid Voka Olmehoonesse.
Üheskoos lastekaitsespetsialistiga sõideti vaatama teisi Ida-Viru noortekeskuseid, et saada aimu, milline üks noortekeskus olla võiks ja mis seal kõik olema peaks.
Noortekeskuste külastamisest saadi motivatsiooni veelgi. Mõisteti, et on vajalik parandada Toila valla noorte vaba aja veetmise võimalusi. Luua võimalus koolituste, ühistegevuste, pidude, seminaride läbiviimiseks, vähendades seeläbi tegevusetusest tingitud negatiivseid valikuid. Nõu ja toetust küsiti naaberomavalitsustelt.
2011. aasta oktoober-november-detsember möödusid planeerides, kavandades, tarvikute hankimises ja remonditöid tehes. Et Toila ja Jõhvi planeerisid tol hetkel ühist malevat, sain ka mina noorte tegemisest aimu ning käisin nädalavahetustel noortel abiks pahteldamas, värvimas. Üheskoos koolinoortega mõtlesime välja ruumiplaani ja vajaliku inventari kohta tegime loetelu. Valisime välja materjalid ja värvid. Pesime, koristasime, joonistasime ja värvisime.
Et noortekeskuse ruumid peavad olema kõigile tervisekaitse-, tuleohutuse- ja muudele nõuetele vastavad, ning samal ajal peab noortel olema seal soe, turvaline ja mõnus olla, pidasin oluliseks seista selle eest, et see nii ka oleks.
Remonditööd noortekeskuses on saamas viimast lihvi. Veel enne aasta lõppu saavad Toila ja lähedalasuvate valdade noored päris oma 311,6 ruutmeetri suuruse pesa.
Noorteka ruumiplaan jaguneb avatud noortekeskuseks ehk kohvikuks ja tegevustubadeks. Viimaste alla kuuluvad seminariruum (s.o ümara lauaga ruum), bändiruum, kinoruum, kontori-ja nõustamisruum, õppeköök.
Voka Avatud Noortekeskus on noorte päris oma „pesa“, kus mitu ruumi oleme suutnud ära sisustada noorteka sõprade, toetajate ja projektide abiga.

Mida toob aasta 2013?
Aasta 2013 näib juba praegu väga sisutihe ja meil tõesti on, mida oodata.
Üheskoos Vaivara, Sillamäe ja Jõhviga osaleme projektis „Uued kohtumised“, mille elluviimist toetab Integratsiooni ja Migratsiooni Sihtasutus Meie Inimesed. Projekti eesmärk on toetada noorsootöötajate ja noorte omavahelist koostööd mitmekultuurilises keskkonnas. Projektis osalevatel noortel avaneb projekti raames koostöös noorsootöötajatega võimalus saada teadmisi Eesti riigi, maa ja kultuuri kohta. Õppida väärtustama koostööd mitmekultuurilises keskkonnas läbi erinevate noorsootöö meetodite. Saada julgust ja esinemiskogemust, organiseerimisoskust. Saada rikkalikke teadmisi Eesti sõjaajaloo ja kultuuriajaloo kohta külastades erinevaid muuseume ning kirikuid. Tutvuda mitmete ametiasutustega ning saada ülevaade ametiasutuste tööst ning kohtuda kohaliku tasandi otsustajatega.
Kohe pärast uusi kohtumisi saab alguse projekt „Alutaguse õpilasmalev“, mille eesmärgiks on kuue Ida-Virumaa omavalitsuse (Illuka, Iisaku, Mäetaguse, Vaivara, Jõhvi ja Toila) noorsootööalase võimekuse tõstmine ja seeläbi omavalitsusteülese koostöö tõhustamine. Voka Noortekeskuse ülesanne on projekti ühe osa, mis kannab nime „Alutaguse õpilasmalev Toila rühm“, igakülgse toimimise eest vastutamine. Toila rühma tegevuste otsene eesmärk on Toila valla noorte töökasvatus ning hõivatus suvisel perioodil. Kindlasti ei saa vähemoluliseks pidada Alutaguse Malevas osalevate noorte omavahelist suhtlemist.
Alutaguse Õpilasmaleva Toila rühma missiooniks on korraldada õpilasmalevat tasemel, mis võimaldab noorel omandada positiivse esmase töökogemuse, sisustades samal ajal enda vaba aega läbimõeldud ja arukal viisil.
Tuginedes 2012. aastal saadud kogemusele oleme välja töötanud süsteemi, mille alusel malevas osalejate väljaselgitamine/malevasse kandideerimine toimub 1. aprillist kuni mai lõpuni 2013. Kandideerimine toimub osalusankeedi (elulookirjelduse), motivatsioonikirja alusel. Õpilasmalevasse kandideerijatega peetakse vestlus, mis toimub maleva vastuvõtukomisjoniga ning viiakse läbi rühmatöö. Leian, et nimetatud tegevused on olulised noorele tulevikus tööle kandideerimisel. Tähtis on kogemuse saamine nii motivatsioonikirja/elulookirjelduse korrektse esitamise näol, kui töövestlusel enese nö. esitlemise osas. Alutaguse õpilasmaleva elluviimist toetab PRIA.
Koostöös Võru ja Kose Vaba aja keskuse noorsootöötajatega ning välisriikide kolleegidega küpseb mõte Gruusia noorte ja noorsootöö toetamiseks ning avatud ollakse ka Euroopa Vabatahtliku Teenistuse vabatahtlikele.
Edasi kestavad juba sellest aastast tuttavad bändiproovid ning algava aasta teisel nädalal on oodata Noortekeskuse pidulikku avamist ja sellele järgnevat noortepidu.
Kokkuvõtvalt võin öelda, et olen väga õnnelik ja rahul otsusega tulla tööle Toila valda. Tunnen, et on suurte muutuste aeg ning soovin kasvada, areneda üheskoos noorte ja meie noortekeskusega. Näen, et minu seisukoha ja nägemusega arvestatakse suurel määral kohaliku omavalitsuse noorsoopoliitika kujundamisel.
Toila vald on minu silmis kõrgelt motiveeritud omavalitsus, kes panustab olulisel määral noortevaldkonna edendamisesse. Voka Avatud Noortekeskuses on minu silmis nii noortel kui noorsootöötajal laialdased võimalused eneseteostuseks noorsootöö-ja huviharidusmaastikul.
Toila vallal on pikaajaline kogemustepagas nii kultuuri- kui üldharidustöös, mistõttu näen siin väga soodsat kasvupinnast ka noorsootöö arendamiseks, mitte ainult kohalikul, vaid ka maakondlikul, riiklikul tasandil.
Voka Avatud Noortekeskus asub aadressil Narva mnt 2, Toila vald, Voka alevik. Meie juurde sisse saab maja külje pealt, parempoolsest uksest. Enne noortekeskuse avamist on veel nii palju teha.. kõiki, kel jõuluvaheajal vaba aega, ootame appi koristustöödele.
Täpsemat infot avamise, lahtiolekuaegade jm kohta leiab meie blogist aadressil www.vokanoortekas.blogspot.com.
Voka Avatud Noortekeskus tänab kõiki neid, kes on meie tegemisi nii nõu kui jõuga toetanud. Noorteka päkapikud tervitavad siinkohal perekondi Astok ja Pungas, Kohaliku Omaalgatuse Programmi, Ericsson Eestit, Ida-Virumaa Noortekogu, Ida-Viru Maavalitsust, Narva ja Kurtna Noortekeskuseid, Jõhvi Kultuuri-ja Huvikeskust, Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemia huvijuhi eriala tudengeid ja nende juhendajat Urmo Reitavit, Toila Gümnaasiumit ja Toila valla Spordi- ja Kultuurikeskust. Suured-suured päkapikupaid Toila Vallavalitsusele, Toila SPA’le ja meie vabatahtlikele!

Rahulikku jõuluaega ning rõõmurohket aastavahetust soovides,
Merle Harjo
Voka Avatud Noortekeskus

No comments:

Post a Comment