Kuidas leevendada laste kooli alguse stressi?
Suvi hakkab tasapisi lõpule jõudma ja lastel on alanud uus kooliaasta. Et üleminek vaheajalt õppetööle ei tekitaks lapses ülemäärast stressi, jagame SA Tallinna Koolitervishoid kooliõe Egle Türki nõuandeid lapsevanematele. Üht-teist leiavad õpetlikku siit ka need emad-isad, kelle võsukesed lähevad kooli päris esimest korda.
Taastage igapäevarutiin
Kaks nädalat enne kooli algust võiks hakata last harjutama varem magama minema ja hommikuti jälle varem ärkama. Seda on hea teha järk-järgult. Näiteks tuua iga päev ärkamise kellaaeg 15 minutit varasemaks kuni jõuate tavapärase kooliaegse unerežiimini. Harjuge taas äratuskellaga. Kui eelmisel õppeaastal oli päevakavas vajakajäämisi, siis on hea alustada uuel õppeaastal tervisesõbralikuma elustiiliga. Koolilaps peaks öösel magama 9-10 tundi, teismelised 8 –9 tundi. Sama oluline on ka toitumisrežiim. Päevas peaks sööma 3 põhitoidukorda ja 1-2 vahepala.
Varuge ja pange valmis kooliasjad
Mõelge läbi ja koostage nimekiri vajalikest koolitarvetest. Varuge need aegsasti, siis on valikuvõimalus suurem ja soodsama. Kaasake kindlasti koolilaps valikuprotsessi, riiete-jalanõude ja koolikoti osas on see oluline juba selleks, et saaks parajad ja mugavad asjad. Kuid las lapsele jääb rõõm välja valida uue kooliaasta vihikud, kaustikud, kirjatarbed. See on osa koolirõõmust.
Ettevalmistused järgmiseks päevaks saab teha juba õhtul
Hommikul unise peaga võib mõndagi ununeda. Kui laps on veel algklassiealine, pange juba õhtul koos valmis tema järgmise koolipäeva riided, pakkige koolikott, trenniasjad jne. Ka ettevalmistused hommikusöögiks võib juba õhtul ära teha. Kui tegu on juba suurema õpilasega, tasub tallegi soovitada mitte jätta kooliasjade kokkupanekut viimasele minutile.
Arutage omavahel läbi kodukord
Rääkige läbi, millal ja kus hakkab laps tegema tulevasi koolitöid, kas ja kui kaua võib laps kasutada nutiseadmeid, kas ja kui kaua võivad sõbrad külas viibida, millised huviringid ja trennid on võimalikud, milliseid ülesandeid on lapsel vastavalt vanusele jõukohased (näiteks lemmiklooma eest hoolitsemine, oma toa korda tegemine jms) jne. Siis olete kindel, et kõik on asjadest ühtemoodi aru saanud.
Ekraaniaeg ei tohiks olla üle 2 tunni päevas. Kooliaasta jooksul lisandub ka arvutis tehtavaid kodutöid. Proovige ajapiirangust kinni pidada sel viisil, et kui koolitööd on tehtud, siis laps rohkem koolipäeval nutiseadmeid ei kasutaks. Oluline on olla ise teadlik internetikasutaja ning juhendada ka last turvaliselt internetis käituma.
Seadke eesmärgid
Motivatsiooni on lihtsam hoida, kui lapsel on eesmärk. Eesmärgid võivad olla seotud nii õppetöö kui ka sotsiaalse eluga, peaasi, et need on realistlikud ja saavutatavad, muidu kogeb laps liigset pettumust. Tunnustage last pingutuse eest. Tulemuse saavutamiseks proovige kasutada positiivsust, näiteks öeldes “sa võid minna õue, kui koolitöö on tehtud” selle asemel, et öelda “sa ei lähe enne välja, kui õppetöö on tehtud.”
Perekond on oluline väärtus ja jõuallikas
Igaüks soovib, et tema jaoks oleks aega ja teda ära kuulataks. Perekonnas peab olema igaühel nii oma aega kui koos veedetud aega. Koosveedetud aeg loob usalduse ja hea kontakti pereliikmete vahel. Siis usaldab laps teile ka oma muredest rääkida. Aja planeerimiseks võib hoida kõigile perekonnaliikmetele nähtaval kohal kalendrit, kus on kirjas igaühe tegevused ja ülesanded.
Hooli endast ja vajadusel otsi abi
Et anda head eeskuju ja olla hea lapsevanem, vajad ka aega endale ja nn akude laadimist. Lapsevanemaks olemine tähendab pidevat õppimist. Ära nõua endalt liiga palju. Kui jääd hätta, otsi abi. Kasulikku infot, koolitusi, nõustamist ja e-nõustamist võib leida näiteks portaalidest Tarkvanem, Rajaleidja jne. Tee koostööd kooliga ja tugipersonaliga. Salvesta oma telefoni kooliõe telefoninumber, et teaksid kõnele vastata, kui sulle helistatakse seoses lapse haigestumisega. Loomulikult saa tuttavaks ka oma lapse kooli kooliõega, kes on lapsevanematele koostööpartneriks ja nõuandjaks.
Turvalist ja rõõmurohket kooliaastat!
TVL
Tere ja Tere tulemast Spotlighti globaalsetesse finantsteenustesse. Minu nimi on Claudia Klein, olen laenuandja ja ka finantskonsultant.
ReplyDeleteKas vajate hädasti rahalist tugevdamist? Kas vajate laenu erinevatel eesmärkidel? kui teie vastus on jaatav, soovitan teil pöörduda minu ettevõtte poole | spotlightglobalservices@gmail.com | või saatke meile WhatsApp: +4915758108767 | ja teil on 24 tunni jooksul oma kontol laen, sest pakume suurepäraseid laenuteenuseid kogu maailmas.
Pakume igasuguseid laenuteenuseid (isiklik laen, ärilaen ja palju muud), pakume nii pikaajalisi kui ka lühiajalisi laene ning lisaks saate laenata kuni 15 miljonit eurot. Minu ettevõte aitab teil saavutada mitmesuguseid eesmärke paljude laenutoodetega.
Teame, et seadusliku laenu saamine on alati olnud suur probleem Üksikisikutele, kellel on finantsprobleeme ja kes vajavad sellele lahendust, on paljudel inimestel kõrge huvi tõttu oma kohalikest pankadest või muudest finantsasutustest omakapitali laenu saamine nii keeruline. intressimäär, ebapiisav tagatis, võla ja sissetuleku suhe, madal krediidiskoor või muud põhjused.
Enam pole ooteaegu ega pingelisi pangakülastusi. Meie teenus on saadaval ööpäevaringselt ööpäevaringselt - saate laenu ja tehinguid sooritada alati ja igal pool, kus seda vajate.
Pakume 24-tunniseid maailmatasemel laenuteenuseid. Päringute / küsimuste jaoks? - Saada meil | spotlightglobalservices@gmail.com | või saatke meile WhatsApp: +4915758108767 |
Teie pere, sõbrad ja kolleegid ei pea teadma, et teil on vähe sularaha, kirjutage lihtsalt meile ja saate laenu.
Teie rahaline vabadus on teie kätes!
Olen eralaenu laenuandja, pakun igasuguseid laene vähem kui 24 tunni jooksul. Lisateabe saamiseks võtke minuga kohe ühendust;
ReplyDeleteMEIL: alejandroalena1@gmail.com